Min kærlighedshistorie
Tilknytningsteorien
Relation & Tilknytning
i 2016 blev jeg uddannet Relation- & tilknytningsterapeut og siden da, har jeg brugt min egen erfaring og profesionelle faglighed til at hjælpe kvinder og mænd – med at hele deres uhensigtsmæssige tilknytningsmønstre og støtte dem i, at skabe et ligeværdigt og sundt kærlighedsliv.
Healingsprocessen
Efteruddannelsen varede to år og i den periode fik jeg helet mit eget knuste hjerte og ambivalente tilknytningsmønster. Jeg gav slip på offerrollen og genvandt styrken. Processen var stille og udramatisk – nærmest rørende og smuk. En dyb indre ro opstod og jeg oplevede at, være helt tryg i mig selv. Jeg kan afsløre at følelsen af indre ro og tryghed er vidunderlig og meget livsbekræftende.
Fra knust til hel
Mit knuste hjerte blev helet. De psykiske ar vidner i dag om en tid, hvor modgang blev tranformeret til medgang og personlig vækst. Den bitre og vrede kvinde har jeg forlængst sagt farvel til. I stedet fandt jeg ind til en stærk kvinde, som besidder en visdom og styrke, som jeg ikke troede jeg ejede.
Fra modgang til medgang
Krop, sind og sjæl
Spiritualitet er en naturlig del af mig og mit virke som terapeut. Uden at tage sjælen og kroppen med er det svært, at være et helt og autentiske menneske. Læs her om mine metoder.
Højt fagligt niveau
For at sikre mine klienter et konstant fagligt højt niveau er jeg løbende under uddannelse. Jeg går ligeledes i egenterapi og deltager i en supervisions- og fordybelsegruppe for uddannede kærlighedsterapeuter. Ligeledes holder jeg mig løbende opdateret i den moderne psykologis udvikling, terapiformer samt metoder gennem faglitteratur, podcast og sparring med kolleger.
Uddannelser & kurser
- 2024 Anger Facilitator uddannelse v Pernille Melsted
- 2023 Healing Dual Wounds: Navigating Trauma Disorganized Attatchment v/Diane P Heller
- 2022 Skyggevejleder udd, v/Psykolog Mette Holm
- 2021 Public speaking v/Pernille Melsted & Tina Bilbo
- 2021 The shadow process 3 dages seminar Jungs teori v/Pernille Melsted
- 2020 Eksamineret Supervisor i Kærlighed online kursus v/Psykolog Mette Holm
- 2020 Integrational Trauma. Heal the pain and break the cycle onlineforløb v/ Diane Poole Heller
- 2019 Seminar med Mark Wolynn – Break the cycle of inherited family trauma.
- 2019 Frekevens healer udd. v/healer Sine Parez.
- 2019 Ho’oponopono Practioner v/Joe Vitale & Mathew Dixon, Ho’oponopono Instructor
- 2019 Supervisiongruppe v/psykoterapeut og udd.leder Connie Kragelund
- 2019 Secrets of Working with Shame, 7 mdr. online forløb v/Diane Poole Heller, Somatic Attachtment Tarauma Expert
- 2019 Unlock Your Quantum Powers, 7 ugers online forløb v /Dr. Jean Houston, PhD, amerikansk forfatter.
- 2018 Healing attachment wounds, v/Diane Poole Heller, Somatic Attachtment Trauma Expert
- 2018 Body Translation uddannelse v/Camille Essther
- 2018 Mentorforløb v/Camille Essther
- 2018 The inner circle spirituel gruppe v/Camille Essther
- 2018 1. årigt spirituelt mentorforløb v/Christine Eilvig
- 2017 Selv-kærlighedsguide for profesionelle terapeuter v/psykolog Mette Holm
- 2016 2 årig efteruddannelse som eksamineret Relation & Tilknytningsterapeut, v/Connie Kragelund
- 2015 1 årig eksamineret Kærlighedscoach, v/Connie Kragelund
- 2015 1 årig spirituelt selvudviklingsforløb. Når ego og sjæl danser tæt v/Pernille Bretton Meyer
- 2013 2 årig eksmineret overbygning i Gestaltterapi, v/Københavns Gestalt Institut
- 2012 2 årig eksamineret basisuddannelse, Psykoterapeutisk Institut i oplevelsesorienteret psykoterapi
- 2012 1 årig eksamineret Feng Shui boligkonsulent, Feng Shui Skolen v/ Zandra Henningsen
- 2013 Reiki kursus og indvielse v/Tom Stern
- Reiki Master, kandidat graden i Ua V/Martin Heskier
- 2006-2017 Utallige egen terapitimer, selvudviklings-workshops, foredrag og retreats gennem de sidste 12 år